اولین جلسه هیئت اندیشه ورز سازمان بسیج اساتید استان زنجان

استان زنجان
دفتر مرکزی بسیج اساتید استان زنجان برگزار نمود؛

اولین جلسه هیئت اندیشه ورز سازمان بسیج اساتید استان زنجان

در جهان سوم همیشه قدرت با مسئولیت متفاوت بوده، ما باید تلاش کنیم توازنی بین این دو برقرار کنیم.

به گزارش دفتر رسانه و ارتباطات اجتماعی نهضت استادی بسیج استان زنجان، دفتر مرکزی بسیج اساتید استان زنجان برگزار نمود؛

 

اولین جلسه هیئت اندیشه ورز سازمان بسیج اساتید استان زنجان 

 

این جلسه در روز چهارشنبه مورخه ۱۴۰۱/۱۲/۱۰ در سالن کنفرانس دانشگاه آزاد اسلامی سابق (اعتمادیه) با حضور یوسف اسمعیلپور جانشین سازمان‌ بسیج اساتید استان زنجان، عباس قنبری مسئول هیئت اندیشه ورز سازمان بسیج اساتید، حمیدرضا ارجمندفر، فرید اسماعیلی، شهرام اسکندری پور، مصطفی ملکی از اساتید بسیجی برگزار گردید. 

جلسه با سخنرانی عباس قنبری آغاز شد، وی اشاره نمود که ظرفیت هئیت اندیشه ورز حدودا دو سال است که ایجاد شده است، ظرفیتی که در آن اساتید می توانند بدون جبهه گیری خاصی اظهار نظر کنند و نتایج جلسات رو به مراجع تصمیم ساز تحویل دهند. وی خاطر نشان کرد جلسات هیئت اندیشه ورز قبلا هم تشکیل شده ولی بسیار کمرنگ بوده است، نکته ای که قابل توجه بوده این است که روحیه مطالبه گری بسیار پایین آمده ولی باز هم باید بسیج به وسط میدان بیاید چون روحیه ی انقلابی و جهادی بسیج لازم است. در جامعه باید دقت بیشتری در انتصابات و تصمیمات داشته باشیم، باید بسیج اساتید با توجه به ظرفیت هایی که دارد اتصالی که به دانشگاه، اساتید و نخبگان دارد می تواند کارهای خوبی را انجام دهد. در این هیئت باید میزهای تخصصی و کارگروه های تخصصی ایجاد شود و تصمیمات تخصصی گرفته شود تا از مشکلات جامعه پیشگیری شود، باید به دانشگاه ورود پیدا کرده و اساتید متخصص و علاقه مند را به این کارگروه ها وارد کند تا پیشنهادات به عمل نزدیک شود. نکته ای که لازم است بگویم این است که ما نباید همگی به تمام مسائل به صورت تخصصی ورود پیدا کنیم، باید این مسائل به کارگروه ها سپرده شود. 

سپس حمیدرضا ارجمند فر سخنان خود را آغاز کرده و اظهار نمود تشکیل چنین جلسات با حضور اساتید خبره خیلی مهم و اساسی هست و بایستی از ظرفیت همه اساتید هم سو و غیر همسو در این جلسات استفاده و از پیشنهادات آن ها استفاده کنیم. ان شاءالله امید است بتوان هم تعداد اساتید و هم کارگروه های زیر مجموعه هیئت را فعالسازی کنیم و در راستای حل گره های مملکت مفید واقع گردیم. 

در ادامه جلسه مجددا عباس قنبری خاطرنشان کرد که باید اعتبار خاصی به این هیئت بدهیم که جلسات موازی در این راستا تشکیل شود، باید به نحوی اقدام کنیم که بتوانیم تصمیمات را ارجاع به مراجع ذی صلاح دهیم، باید حلقه واصله ای بین صاحب نظران و مسئولین باشیم. 

 

جهاد

 

سپس مصطفی ملکی سخنانی در زمینه فعالیت خود مطرح کرد. ایشان خاطر نشان کرد ایجاد سواد رسانه ای و فعالیت در رسانه ها باید به نحو احسن صورت گیرد، نباید رسانه ها در این برهه زمان نباید کم کاری کنند، امروزه فضای مجازی و شرایط باعث شده هر شخصی به صورت یک رسانه فردی عمل کنند ولی ما باید جامعه را طوری فرهنگ سازی کنیم که تحت تاثیر این رسانه های فردی قرار نگیرند. مثلا در مسئله متروپل دیدیم که هیچکس به دنبال مقصر اصلی نبود و فقط به دنبال حواشی و جنجال ها و تنش ها بودند، ما با کمک این هیئت باید وظایف خود را در این زمینه انجام دهیم. 

سپس عباس قنبری اضافه کرد: باید این هیئت را باید مانند مجلس گسترش دهیم، نمایندگانی از هیئت های اندیشه ورز سازمان های دیگر نیز وارد شوند و نظرات خود را مطرح کنند ما نباید این جلسات را محدود کنیم، هر کسی که صاحب نظر است می تواند بیاید نظر خود را مطرح کند و درباره نظرش مباحثه شود. 

سپس فرید اسماعیلی سخنان خود را آغاز کرد و اظهار داشت: اگر بخواهم فنی مهندسی حرف بزنم‌ باید به آخر کار فکر کنیم، آخر کار را هم ببینیم، باید سیسماتیک عمل کنیم تا باعث شود ما به اهداف و نتایج مورد نظر نزدیک شویم و هر کارگروه تخصصی گزارشات فعالیت های خود را ارائه دهد. این بهترین راه برای حل مشکلات است کاملا باید مشخص شود که هئیت های اندیشه ورز در سازمان های مختلف چه جایگاهی دارند و چگونه عمل می کنند. مسئله ی دیگر ورود فناوری نوین به جامعه است چون اساتید هم سعی میکنند همیشه با علم روز پیش بروند، مثالی که بخواهم بزنم در زمینه فنی برای نقشه برداری از معادن برای بحث های مالیاتی و بحث های دیگر بسیار سخت و هزینه بر بود، ما نقشه برداری به کمک پهپاد را مطرح کردیم در شورای مرکزی معادن تصویب شد و الان نقشه برداری دقیقی از معادن صورت می گیرد، نکته ی بعدی این است که در این هیئت ها از دانشجوها نیز استفاده شود تا آنها نیز بدانند در دغدغه های جامعه خود در تصمیم گیری ها دخیل هستند. باید از کارگروه ها نتایج را پیگیری کنیم، کارگروه ها باید مشاورانی برای پیگیری انجام شدن امورات خود انتخاب کنند. 

سپس شهرام اسکندری پور سخنان خود را آغاز نمود و اظهار داشت: اساتید تمامی موارد لازم را مطرح نمودند مانند طراحی ساختار و سیستماتیک کردن هیئت. در جهان سوم همیشه قدرت با مسئولیت متفاوت بوده، ما باید تلاش کنیم توازنی بین این دو برقرار کنیم. این هیئت، هیئت شاخص هاست و ما باید تلاش کنیم شاخص ها را در زمینه های مختلف تعیین و معرفی کنیم. وی افزود: چهار نوع مدیریت داریم، نوع اول مدیرانی که مسئله ساز هستند که نبودشان بهتر است، نوع دوم مدیرانی که مسئله گریز هستند و این ها صورت مسئله را پاک می کنند و زیر دستی خود را مقصر می کنند و این گونه مسئله پاک می شود، نوع سوم مدیران مسئله حل کن هستند که نقش کاتالیزور را دارند که مسائل و مشکلات موجود را حل می کنند و نوع چهارم که بسیار کم هستند مدیران مسئله یاب هستند مثلا قدرت پژوهش در مسئله دارند قبل از اینکه اتفاقی بیافتد، مثلا متروپل نباید اصلا به وجود می آمد و موارد دیگر... ما در جلسات فرهنگی دادگستری که برگزار می شود حضور داشتیم تعداد بسیار زیادی پرونده وجود دارد مثلا ما می توانیم بحث بزه کاری و ارتکاب جرم را در کارگروه اجتماعی خود مورد بررسی قرار دهیم.

اسکندری پور افزود: بحث دوم این است که گسستگی بین اساتید که آقای دکتر ارجمندفر هم فرمودند کاملا عادی است، چون صدای اساتید به جایی نمیرسد، ما اساتیدی داریم که بسیار شاخص هستند نباید در حق این اساتید بسیجی کم لطفی شود، این اساتید باید پیگیر امورات مدیران استانی باشند، در دادگستری جلسه نقدی بود که قضات مباحثه می کردند که شدیدترین نقدها از طرف خود قضات بود، نقد البته نقد از دیدگاه شهید مطهری را بنده قبول دارم، باید مثلا محتوای رسانه تحلیل و بررسی شود، ما باید برای طراحی ساختار و سیستم و انتصابات دقت بیشتری داشته باشیم مثلا در طرح آمایش سرزمینی مشکلات زیادی وجود دارد به هر حال باید ریشه ای درباره ی این مسائل تفکر شود. 

 

جهاد

 

در ادامه ویدئویی از سخنان حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) توسط فرید اسماعیلی پخش شد که مطالبی درباره مطالبه گری و پیشرفت های علمی کشور مطرح شده بود.

در پایان این جلسه یوسف اسمعیل پور سخنان خود را آغاز نمود. وی در ابتدا خیر مقدمی خدمت مدعوین عرض نمود، سپس از همت اساتید همراه در تشکیل هیئت مخصوصا دکتر عباس قنبری تشکر نمود. در ادامه خاطر نشان کرد: همانطور که مستحضرید از زمانی که حضرت آقا ابلاغ نمودند در تمامی سازمان ها و رده ها خصوصا بسیج هیئت اندیشه ورز تشکیل شود تا از نظرات و تفکرات استفاده شود. هیئت اندیشه ورز موضوعی و تخصصی برای رده اساتید ابلاغ شده بود که نظر دوستان این بود که آقای دکتر قنبری متولی این هیئت باشند، م اهم از هیچ کمکی دریغ نخواهیم کرد. اعضایی که هیئت را تشکیل می دهند دو دسته هستند، و آن هایی که عضو ثابت هستند بایستی دوستان هم در تشخیص این اساتید کمک کنند. باید گروهی در فضای مجازی تشکیل شود تا موضوعات و ساعت جلسات آنجا هماهنگ شود. مسئله ای که امروزه مطرح هست این است که دشمن با برنامه ریزی اقدام می کند، سال های بعد انقلاب بحث های ترور را پیش کشیدند سپس هشت سال جنگ تحمیلی را عملی کردند امروزه ولی دشمن بر حساس ترین نقطه جامعه ما که خانواده است دست گذاشته است فرهنگ حجاب ما را نشانه گرفته است و مهم ترین فرد این نقطه نیز مادر خانواده است که تاثیر مستقیمی در تربیت فرزندان و تحویل آن ها به جامعه دارد. ما می توانیم این مسائل تخصصی و موردی را در کارگروه های خود مطرح نموده و راه حلی برای حل آن ها پیدا کنیم. همانطور که دکتر اسکندری پور فرمود ما باید مطالبه گر باشیم و باید پیگیر امورات مدیران استانی باشیم. جلسات بعدی قطعا با تعداد نفرات زیادی برگزار خواهد شد تا از ظرفیت اساتید حداکثری استفاده شود. امیدوارم که بتوانیم در کنار هم با بالا بردن این هیئت گامی مهم در راستای حل مشکلات جامعه و مردم برداریم.

جلسه با ذکر صلواتی به اتمام رسید. 

انتهای پیام/  

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.